Biografie

Narodil se v Plzni (1989). Již od čtyř let navštěvoval baletní školu při divadle J.K.Tyla v Plzni pod vedením Bohumily Mejcharové a v jedenácti letech nastoupil na Taneční konzervatoř hl. m. Prahy. Mezi jeho pedagogy patřili Jaroslav Slavický, Kateřina Slavická, Miroslav Hajn, Alena Drapalíková, Jurij Slipič, Zdena Nemcová, Ljubov Dančenko a mnoho dalších. Již na škole tančil převážně sólové role např. Prince v Šípkové Růžence v choreografii Jaroslava Slavického. V době studií se zúčastnil i několika baletních soutěžích např. Brno 2006 (3. cena v kategorii Junior), Prix Carpeux Valencien ve Francii (2. cena v kategorii Pas de deux a 3. cena v kategorii Professional). V roce 2008 získal stáž ve Washingtonu D.C. u paní Suzanne Farrell. Taneční konzervatoř ukončil Absolventským koncertem 2009 v roli Frondose v baletu Laurencia a Písněmi potulného tovaryše od Jiřího Kyliána. V sezoně 2009/2010 se stal členem baletu Národního divadla v Praze a o rok později byl jmenován demisólistou. Diváci ho mohli vidět jako Konráda v Korzárovi v rámci představení Baletománie nebo jako Prince Siegfrieda v Labutím jezeře. V průběhu své první divadelní sezony se připravoval se svojí partnerkou Radkou Příhodovou na letní baletní soutěž do Istanbulu, kde postoupili do semifinále a na baletní soutěž v Olomouci, kde získali hlavní cenu Grand Prix Olomouc 2010. Na soutěž je připravovali: Michaela Černá, Nikola Márová, Alexandre Katsapov a Zuzana Šimáková, která pro ně vytvořila moderní choreografii I´m Waiting, za kterou získali Prémii za vynikající individuální interpretační výkon na II. Mezinárodní choreografické soutěži Plzeň 2010. Se souborem baletu ND hostoval v Barceloně, Cagliari, Bonnu, Madridu a ve španělské Terase, kde zazářil v Pas de deux Satanella a v moderní choreografii od Zuzany Šimákové. V sezoně 2011/2012 dostal mnoho tanečních příležitostí, např. v duetu Empty Title, který si zatančil s partnerkou Rebeccou King, v Louskáčkovi kde získal hlavní roli Louskáčka s partnerkou Jade Clayton ( Klárka ). Dále si pak zatančil v Čajkovském Pas de Deux - v rámci představení Baletománie a roli Jiříka získal v baletu Zlatovláska v choreografii Jana Kodeta. Se svou partnerkou Radkou Příhodovou v choreografii Zuzany Šimákové vystoupili s velkým úspěchem v představení Miniatury 2012. V březnu 2012 se publiku ND-Praha představil jako Princ Desiré v premiéře Šípkové Růženky v Choreografii Javiera Torrese. V sezoně 2012/2013 byl jmenován Sólistou baletu ND. Ve stejné sezoně se představil v premiéře baletu Amerikana III ve které tančí Themes and Variations od choreografa Georga Balanchina s 1.sólistkou Nikolu Márovou. Na Mezinárodní baletní soutěži v Praze 2012 získal prémii za partnerskou spolupráci.

Podívejte se také na:

Seznam rolí v ND-Praha

Seznam soutěžních ocenění

Biography

Born in Plzeň, at the tender age of three he began attending the ballet school within the local J. K.Tyl Theatre (under the tutelage of Bohumila Mejcharová), and at the age of eleven he enrolled at the Prague Dance Conservatoire. He was taught by Jaroslav Slavický, Kateřina Slavická, Miroslav Hajn, Alena Drapalíková, Jurij Slipič, Zdena Nemcová, Ljubov Dančenko and other pedagogues. While still a student, he danced mainly solo roles, including the Prince in The Sleeping Beauty, choreographed by Jaroslav Slavický, and was successful in several dance competitions, e.g. in Brno in 2006 (3rd prize in the Junior category) and at the Prix Carpeux Valencien in France (2nd prize in the Pas de deux category and 3rd in the Professional category ). In 2008 he obtained a scholarship to study with Suzanne Farrell in Washington D.C. He completed his Prague Dance Conservatoire studies in 2009 with a graduation concert at which he performed the role of Frondoso in the ballet Laurencia and in Jiří Kylián’s Songs of a Wayfarer.
In the 2009/2010 season Adam became a member of Prague’s National Theatre Ballet, in the 2011 was named a demi-soloist and the following year a soloist. Audiences have had the opportunity to see him as Conrad in Le Corsaire within the mixed bill Ballet Mania and as the Prince in Swan Lake (choreography: Kenneth Greve), Prince in The Nutcracker – A Christmas Carol (choreography: Youri Vàmos), Princ Desiré in The Sleeping Beauty (choreography: Javier Torres) and in George Balanchine’s famous choreography Theme and Variations in the triple mixed bill Americana III.
During the season, Adam and his partner Radka Příhodová prepared for the summer ballet competition in Istanbul, where they advanced to the semi-final, as well as the competition in Olomouc, where they won the Grand Prix Olomouc 2010. They were trained for the competition by Michaela Černá, Nikola Márová, Alexandre Katsapov and Zuzana Šimáková, who created for them the modern choreography I’m Waiting.
With the National Theatre Ballet he has appeared as a guest in Bonn, Madrid and Terrassa, Spain, where he dazzled in the Pas de deux Satanella.